Świąteczny groch i fasola – patentny na miękkie i pyszne ziarenka (przygotowanie krok po kroku)

W taki oto sposób (krok po kroku) warto przygotować ziarenka grochu i fasoli, aby były one miękkie i pyszne:

1). Przed gotowaniem ziarna przebierzmy, odrzućmy uszkodzone i popsute. Pozostałe opłuczmy na sitku, osączmy, przełóżmy do dużego szklanego lub emaliowanego naczynia i zalejmy zimną wodą (na 1 szklankę ziarenek weźmy 3-4 szklanki wody). Potem odstawmy do namoczenia, aby spęczniały. Wypływające na powierzchnię napęczniałe ziarna wyrzućmy, ponieważ są uszkodzone.

2). Długość moczenia zależy od rodzaju rośliny strączkowej: fasola i całe ziarenka grochu wymagają moczenia przez 8-12 godzin czasu. Czerwona soczewica nie musi być wcale moczona przed gotowaniem. Z kolei groch łuskany tzw. połówki możemy również gotować bez wcześniejszego moczenia albo moczyć krótko przez 1-2 godzin czasu.

3). Roślin strączkowych lepiej nie gotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, lecz w świeżej, aby zapobiec wzdęciom. Spęczniałe ziarenka trzeba odcedzić i zalać wrzątkiem, bowiem zimna woda uniemożliwia ugotowanie ziaren do miękkości. Woda powinna tylko je przykrywać, ponieważ napęczniałe nie wchłaniają już wody. Tylko soczewicę gotuje się w podwójnej ilości wody.

4). Całe ziarenka grochu i fasoli gotuje się od 1 i 1/3 do 2 godzin czasu. Są gotowe, kiedy rozpadają się po wbiciu w nie widelca. Nienamoczone połówki grochu staną się miękkie po około 1 godziny gotowania. Czas gotowania czerwonej soczewicy nie powinien być dłuższy niż 15 minut czasu. Znów zielona soczewica wymaga 20 minut gotowania, a brązowa – 30 minut czasu.

5). Tworzenie się piany w czasie gotowania roślin strączkowych jest normalnym zjawiskiem i nie trzeba jej usuwać. Jej powstawaniu możemy zapobiec, dodając do wody 1 łyżkę oleju albo masła.

6). Sól oraz inne przyprawy dodajmy pod koniec gotowania, bowiem dodanie kwaśnych i słonych składników wydłuża czas gotowania (szczególnie grochu i fasoli). Niekiedy nawet uniemożliwia ugotowanie ich do miękkości. Na każdą 1 szklankę ziaren dodaje się zwykle 1 łyżeczkę soli. Aby podkreślić smak grochu i fasoli, a także ułatwić ich trawienie, możemy przyprawić je kminkiem, majerankiem albo koprem włoskim. Po ugotowaniu warzywa strączkowe możemy przechowywać w lodówce w dobrze zamkniętym pojemniku 4-5 dni czasu.