Historia naleśników

Być może duża liczba oglądanych amerykańskich filmów i seriali telewizyjnych zadecydowała o tym, że w ostatnich latach wzrasta w naszym kraju spożycie naleśników, zwłaszcza w porze śniadaniowej.

Choć obecnie kojarzymy je z kulturą amerykańską czy ogólnie anglosaską, pochodzenie naleśników sięga znacznie dalej i ma korzenie religijne. Według wielu podręczników historii, „przodkowie” naleśników sięgają IV lub V wieku n.e., kiedy to w okresie Wielkiego Postu nie tylko mięso, ale także masło, jajka, ser i mleko były zakazane przez Kościół.

Głód wyostrza rozum, więc osoby przestrzegające postu zaczęły robić pastę z mąki pszennej i wody, którą gotowano, rozprowadzając ją bardzo cienkimi warstwami na bardzo gorących kamieniach. Kilka wieków później władze kościelne dopuściły do diety wielkopostnej mleko, jajka i masło, które dodawano do masy mącznej, dając początek dzisiejszym naleśnikom.

Rozpowszechnienie na całym Zachodzie

Liczne odmiany naleśników można spotkać w całej Europie i obu Amerykach. Przecież słynne francuskie czy belgijskie crepes to nic innego jak cieńszy naleśnik, podobnie jak ciasto na doskonałe włoskie cannoli, które wypełnione są czekoladą i serem ricotta.

W Ameryce Południowej naleśniki robi się z cienkiego ciasta, które jest wypełnione dżemem lub dulce de leche, a także z kurczakiem lub warzywami, takimi jak szpinak. No i oczywiście w USA z typowym śniadaniem w postaci naleśników, sałatki owocowej, kawy, gorącej czekolady, dżemu jeżynowego lub syropu klonowego, choć jada się je również ze słonymi dodatkami, takimi jak kiełbaski czy fasola. Istnieje również zdrowa wersja naleśników. Sprawdź, jak przygotować zdrowe naleśniki.

Dzień Naleśnika

Taka jest popularność tej potrawy w krajach anglosaskich, że w Wielkiej Brytanii, Australii, Irlandii, Nowej Zelandii i niektórych częściach Stanów Zjednoczonych obchodzi się Dzień Naleśnika, Pancake Tuesday lub Shrove Day, zbiegający się z Shrove Tuesday, na początku Wielkiego Postu.

W wielu miastach organizowane są wyścigi naleśnikowe, w których wiele osób, zwykle w strojach, biegnie niosąc patelnię z naleśnikiem, które trzeba przerzucić w czasie biegu i podnieść bez przewrócenia się. Oczywiście pierwsza osoba, która dotrze do mety wygrywa, ale ze swoim naleśnikiem w nienaruszonym stanie! Najbardziej tradycyjny bieg ma miejsce w Olney, Buckinghamshire i odbywa się od 1445 roku.